Основи здоров'я 7-А / Б / В / Г

Дистанційне завдання  під час карантину  24.04 -11.05.2020 р


  Основи здоров’я    Ийслуу Ніна Вікторівна
Уроки:
27.04.2020 р.  -   7 - А / В
29.04.2020 р. – 7 - Г
30.04.2020 р. – 7 – Б

Тема: Наркоманія й ВІЛ-інфікування.ВІЛ /СНІД і права людини.
Мета: сформувати в учнів правильне ставлення до хвороби ВІЛ/СНІД; познайомитися із соціальними проблемами ВІЛ/СНІДу ; сприяти формуванню в учнів таких видів компетентностей  а) соціальної та комунікативної, тобто вміння спілкуватися одне з одним, працювати в групах, висловлювати та відстоювати власну точку зору; б) інформаційної компетентності й компетентності саморозвитку, тобто вміння працювати з підручником, додатковою літературою, аналізувати й узагальнювати отриману інформацію, самостійно робити висновки; в) продуктивної творчої діяльності, тобто розвивати творчі здібності учнів у ході рольових ігор, нестандартних завдань; виховувати в учнів поцінне ставлення до життя, усвідомлення того, що тільки власне поводження і вчинки є гарантією запобігання інфікування.
Результати навчання: учні повинні знати шляхи передавання і методи  захисту від ВІЛ, соціальні проблеми ВІЛ/СНІДу;   вміти оцінювати ризики ВІЛ – інфікування у життєвих ситуаціях
Базові поняття та терміни: ВІЛ-інфікування, наркоманія
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
                                                                    Хід уроку
Ι. Організаційний етап
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності
1. Пригадайте, як розшифровується абревіатура ВІЛ та СНІД
2. У чому відмінність між ВІЛ та СНІДом.
3. Чи існують ліки для тих хто інфікований ВІЛ.
       4.
- Чи правильним є ствердження, що симптоми ВІЛ-інфекції подібні до симптомів інших хвороб? (Так. Багато симптомів, характерних для ВІЛ-інфекції, можна спостерігати при грипі.)
- Чи означає позитивний аналіз на ВІЛ, що людина хвора на СНІД? (Ні. Результати аналізу свідчать про те, що людина є носієм ВІЛ.)
- Чи є ВІЛ-інфікований хворим на СНІД? (Це залежить від стадії захворювання. ВІЛ-інфекція має кілька стадій, остання – СНІД. Від моменту зараження і до стадії СНІДу людина є лише носієм ВІЛ.)
- Як можна виявити зараження ВІЛ?(Факт зараження можна встановити тільки на підставі даних спеціального аналізу крові на наявність антитіл до вірусу імунодефіциту людини і ретельного медичного огляду.)
- Чому не ізолюють  ВІЛ-інфікованих для запобігання поширення цього захворювання? (ВІЛ не передається повітряно-крапельним шляхом, при рукостисканні, при спільній роботі або навчанні, при побутових контактах, тому для оточення ВІЛ-інфіковані не є небезпечними.)

СНІД є не лише медичною, а й соціальною проблемою, як для самих ВІЛ-інфікованих, так і для їхніх рідних, близьких і всіх людей, які так чи інакше пов’язані з ними.
Трагізм ситуації полягає в її необоротності.ВІЛ-інфікована людина розуміє, що вона може заразити рідних, друзів, знайомих. Але ВІЛ-інфікований чи хворий на СНІД – це насамперед людина, наділена такими самими правами, почуттями, бажаннями, надіями, як і здорові люди.
Як ми повинні відноситися до таких людей? Як їм жити серед нас? Які вони мають права? На всі ці питання нам треба дати відповідь.
III. Вивчення нового матеріалу
«Не дай собі померти від незнання!» — одне з гасел борців проти СНІДу.  А чи досить ви поінформовані щодо цього питання? Давайте проведемо анонімний експрес-тест. На кожне моє питання ви можете відповісти «так» або «ні».
Запитання:
1.      Чи вважаєш ти себе досить дорослим, щоб обговорювати проблему ВІЛ/СНІДу?
2.      Чи може ВІЛ - позитивна людина виглядати абсолютно здоровою?
3.      Чи всі ВІЛ – інфіковані помирають від СНІДу?
4.      Чи можна вилікувати СНІД?
5.      Чи може немовля заразитися від ВІЛ – інфікованої матері після народження?
6.      Якби близька тобі людина заразилася СНІДом, ти б продовжував з нею спілкуватися?
Якщо ви відповіли позитивно на пи­тання № 1; 2; 5; 6, значить, рівень знань у вас досить високий. Якщо ж припуститися помилки, не засмучуй­теся. Сьогодні ви зможете поглибити свої знання з цієї проблеми.
1.    Епідемія ВІЛ і наркотики
Починаючи з 1995 року, Україна переживає епідемію ВІЛ-інфекції. Епідемія — це масове поширення інфекційної хвороби, що значно перевищує звичайний рівень захворюваності в певній місце­вості. Існує наука епідеміологія, яка вивчає причини виникнення й об'єктивні закономірності розповсюдження інфекційних хвороб та розробляє заходи боротьби з епідеміями. Вона дає змогу прогно­зувати, як будуть розвиватися епідемії й кого, вони найімовірніше вразять. Епідеміологи вивчають також епідемію СНІДу.
Характерною рисою поширення ВІЛ-інфікування серед мо­лоді в Україні є те, що основний шлях інфікування в державі — ін'єкційний. Він пов'язаний із використанням наркотичних речовин. Можна сказати, що СНІД прийшов в Україну разом із наркотиками. На жаль, сьогодні Україна посідає одне з перших місць у Європі за кількістю ВІЛ-інфікованої молоді віком від 15 до 24 років.
Отже, ВІЛ і наркотики тісно пов'язані між собою. Ін'єкційні наркотики головний шлях розповсюдження ВІЛ в Україні, і бо­ротися з ними треба одночасно.
Епідеміологи користаються висловом «групи ризику». Напри­клад, курці - це група ризику розвитку раку легенів, а наркомани - група ризику зараження ВІЛ.
Якщо підліток хоче бути здоровим, то мусить знати про те, якому ризику він підлягає, приймаючи рішення, пов'язані з осо­бистим здоров'ям.
Дозволяючи увійти у своє життя наркотикам, він дозволяє увій­ти в нього й ВІЛ!
2.   Деякі характеристики ВІЛ
Нагадаємо, що ВІЛ — це вірус імунодефіциту людини, який розмножується в клітинах крові. У навколишньому середовищі він швидко руйнується, а от у крові може жити досить довго. Цей вірус може потрапляти від хворої людини до здорової по-різному:
   при потраплянні інфікованої крові в кровоносну систему людини;
   використанні нестерильного інструмента;
   переливанні інфікованої крові або пересадці органів і тканин;
   від інфікованої матері до дитини (під час вагітності, пологів, а також під час грудного вигодовування);
   статевим шляхом.
Одним із головних шляхів передачі вірусу серед молоді України є використання нестерильного інструмента, тобто шприца, яким уводять наркотик одразу кільком людям.
Особливий інтерес становить термін життя ВІЛ усередині шприца або порожнистої голки. Учені з'ясували, що на нього впливає ціла низка факторів, зокрема кількість крові в голці, кількість вірусу в крові, температура навколишнього середовища. Але слід неодмін­но зважати на те, що якийсь час вірус буде жити в шприці!
Міні – лекція  «Механізм руйнування імунної системи»
СНІД – одна із найбільш трагічних проблем, з якою зіткнулося людство в минулому сторіччі. З нею , на жаль ми увійшли й у ХХІ ст. Вже більше трьох десятків років ця зловісна абревіатура не сходить зі сторінок газет і журна­лів. Із загрозливою швидкістю нова інфекційна хвороба охопила увесь світ. У багатьох країнах СНІД набув характеру епідемії. Це захворювання здатне поставити людство під реальну загрозу вимирання, якщо люди негайно не об'єднаються і не вживуть необхідних заходів.
Що треба знати про СНІД, щоб запо­бігти цій страшній хворобі?
      Імунітет — це сукупність за­хисних пристосувань організму, спря­мованих на знищення або видалення паразитів, чужорідних клітин і речо­вин. Скажімо, ми легенько пошкоди­ли палець. Ми, може, і не помітимо, а наші захисники — клітини крові, що називаються лімфоцитами, вже всту­пили в бій. Наступного дня навко­ло ранки з'являється почервоніння, згодом — гній; гнійник прориваєть­ся, ранка загоюється. Так працюють лімфоцити: кров'яними руслами вони поспішають до місця «аварії». Тобто сама система організму спрямована на те, щоб знешкодити або прогна­ти «чужинця». І горе істоті, яка по­збавлена таких захисників. Ось таких захисників і позбавлена людина, заражена вірусом СНІДу
Імунна система є захисною системою організму. Центром управління імун­ної системи є Т-клітини. Коли вірус потрапляє до організму, Т-клітини з'єднуються з клітинами, що можуть виробити антитіла для боротьби з ВІЛ. Оскільки вірус ВІЛ не може розмно­жуватись сам по собі, він прикріплю­ється до Т-клітин і при цьому знищує їх. Т-клітини відмирають, імунна сис­тема руйнується, а організм стає без­захисним проти інфекції.
Існує безліч людей, які день у день руйнують ці захисні споруди свого організму. Руйнують алкого­лем, сигаретами, різними хімічни­ми речовинами. Ви знаєте, що є так звані токсикомани — «нюхалі», які нюхають ацетон, бензин та інше, від цих речовин п'яніють і мають задо­волення.
Хочу, щоб усі мене зрозуміли: нічого подібного люд­ство ніколи не знало, воно вперше зу­стрілося з таким страшним ворогом. СНІД має змінити все наше життя. Жити по-старому не можна, будь-яке сповільнення в боротьбі проти СНІДу — це злочин перед майбутнім і сьогоднішнім поколіннями.
Сьогодні можна тільки за­гальмувати розмноження вірусу, аби відсунути смерть. Заражені люди не мають права народжувати дітей та бути донорами. Але, можливо, вони доживуть до часів чудодійних вак­цин проти хвороби. Ефективних лі­ків, які зупинили б ріст вірусу, у прак­тичній медицині ще не існує. Багато ліків ще не вийшли зі стін лаборато­рій. До того ж, не можна вбити вірус, який включився в хромосому кліти­ни, не вбиваючи саму клітину. У пер­шу чергу слід виявити носіїв вірусу серед людей.
Стадії ВІЛ-інфікованості та ознаки СНІДу
ВІЛ - інфікованість має декілька ста­дій. На стадії зараження ВІЛ біль­шість людей не здогадується про свою ВІЛ-інфікованість, оскільки не від­чувають себе хворими. Однак вони можуть заражати інших. ВІЛ убиває важливі клітини імунної системи, яка вже не може боротися ні з якими за­хворюваннями. Це є остання стадія ВІЛ-інфікованості — захворюван­ня на СНІД.
Можливі симптоми, що з'являються в разі зараження ВІЛ-інфекцією:
     збільшення лімфатичних вузлів;
     підвищення температури тіла до 37...39 °С;
     втрата ваги до 10 % і більше;
     тривалий розлад травлення;
     висипи на шкірі, на слизовій оболонці ротової порожнин чи на статевих органах.
Поява наведених вище симптомів мож­лива не тільки в разі зараження ВІЛ-інфекцією. Вони можуть бути пов'я­зані з іншими захворюваннями, тому, помітивши який-небудь із симптомів, не слід ставити діагноз самому собі, а краще звернутися до лікаря.
ВІЛ \ СНІД і права людини
Законодавство України забороняє розголошення інформації про статус ВІЛ, яка вважається конфіденційною, і передбачає цивільну й кримінальну відповідальність медичних працівників за розголошення такої інформації. Серед спеціальних нормативних актів, що забороняють розголошення про статус ВІЛ – закон України «Про протидію поширенню хвороб, зумовлених вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), та правовий і соціальний захист людей, які живуть з ВІЛ», Постанова Кабінету міністрів від 18 грудня 1998 року № 2026, а також наказ МОЗ від 19 серпня 2005 р. № 415 «Про удосконалення добровільного консультування й тестування на ВІЛ-інфекцію». Нормативна база, що забезпечує конфіденційність, у достатній мірі передбачає неприпустимість розголошення персональних даних ВІЛ-позитивних. Однак таке розголошення з боку медичних працівників відбувається часто. Існує практика, коли на обкладинках амбулаторних карт у поліклініках ставлять надпис «ВІЛ», лікарі вголос, у присутності сторонніх, розповідають про наявність у пацієнта ВІЛ  на час проведення його огляду, передають цю інформацію знайомим. Це приводить до серйозних наслідків у житті ВІЛ-інфікованого. Така особа  стикається з серйозним приниженням, з ним перестають спілкуватися, звільняють з роботи, обмежують у наданні медичної допомоги або надають допомогу з надмірними й демонстративними запобіжними заходами.
За Законом України ««Про протидію поширенню хвороб, зумовлених вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), та правовий і соціальний захист людей, які живуть з ВІЛ», медичний огляд з метою виявлення ВІЛ проводиться добровільно, за бажанням обстежуваної особи – анонімно. Відомості про результати медичного огляду, наявності або відсутності ВІЛ-інфекції у особи, яка пройшла медичний огляд, є конфіденційними й становлять лікарську таємницю. Передача таких відомостей дозволялася тільки особі, якої вони стосуються, а у випадках, передбачених законом України, також законним представникам обстежуваного, установам охорони здоров’я, органам прокуратури, слідства й дізнання, судам. Досить часто ВІЛ-позитивним відмовляють у наданні медичної допомоги в медичних установах, незважаючи на пряму заборону такої відмови, закріплену у ст. 16. Закону «Про протидію поширенню хвороб, зумовлених вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), та правовий і соціальний захист людей, якіживуть з ВІЛ».               
У статті7  Закону йдеться про права всіх громадян України, в тому числі і дітей. А саме: громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають або на законних підставах тимчасово перебувають на території України, мають право на:
- медичний огляд з метою виявлення зараження вірусом імунодефіциту людини;
- одержання офіційного висновку про результати такого медичного огляду та кваліфікованих рекомендацій щодо запобігання розповсюдженню ВІЛ-інфекції.
Так, зокрема медичний огляд проводиться добровільно.
Медичний огляд неповнолітніх віком до 18 років і осіб, визнаних у встановленому законом порядку недієздатними, може проводитися на проханнячи за згодою їх законних представників, які мають право бути присутніми при проведенні такого огляду.
У разі виявлення ВІЛ-інфекції у неповнолітніх віком до 18 років, а також у осіб, визнаних у встановленому законом порядку недієздатними, працівник закладу охорони здоров'я, в якому проведено медичний огляд, повідомляє про це батьків або інших законних представників зазначених осіб (стаття 9 Закону).
Крім того, вперше в країні введено спеціальну норму, в якій йдеться про права ВІЛ-інфікованих громадян (в тому числі і неповнолітніх).
Так, стаття 17 говорить, що ВІЛ-інфіковані та хворі на СНІД громадяни України користуються всіма правами та свободами, передбаченими Конституцією та законами України, іншими нормативно-правовими актами України.
Крім загальних прав і свобод, вони мають право також на:
- відшкодування збитків, пов'язаних з обмеженнямїх прав, яке мало місце внаслідок розголошення інформації про факт зараження цих осіб вірусом імунодефіциту людини;
- безоплатне забезпечення ліками, необхідними для лікування будь-якого наявного у них захворювання, засобами особистої профілактики та на психосоціальну підтримку;
- безоплатний проїзд до місця лікування і у зворотному напрямку за рахунок лікувальної установи, яка видала направлення на лікування;
- користування ізольованою жилою кімнатою.
Участь ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД осіб у випробуваннях медичних засобів і методів, науковому вивченні або навчальному процесі, фотографуванні, відео - та кінозйомках проводиться тільки за їх згодою. Використання крові та інших біологічних матеріалів ВІЛ-інфікованих або хворих на СНІД осіб для наукових досліджень провадиться лише за їх згодою і передбачає компенсацію в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Забороняється відмова у прийнятті до лікувальних закладів, у поданні медичної допомоги, ущемлення інших прав осіб на підставі того, що вони є ВІЛ-інфікованими чи хворими на СНІД, а також ущемлення прав їх рідних і близьких на цій підставі.
Неправомірні дії посадових осіб, які порушують права ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД, їх рідних і близьких, можуть бути оскаржені до суду (стаття 19 Закону).
Криміналь­на відповідальність за поширення хвороби. СНІД став суворою реальністю нашого життя. У грудні 1991 р. в Україні було прийнято Закон про СНІД. Закон ре­гламентує права й обов'язки ВІЛ-інфікованих, гарантує їм захист.
У статті 130  Карного кодек­су України сказано:
1. Свідома постановка іншої осо­би в небезпеку зараження віру­сом імунодефіциту людини або іншими невиліковними інфек­ційними хворобами, небезпечни­ми для життя людини, карається арештом на термін до трьох міся­ців, або обмеженням волі на термін до 5 років, або позбавленням волі на термін до 3 років.
2.   Зараження іншої особи ВІЛ або іншою інфекційною хворобою особою, яка знала про те, що вона є носієм цього вірусу, кара­ється позбавленням волі на тер­мін від 2 до 5 років.
3.   Дії, передбачені ч. 2 цієї статті, вчинені щодо двох або більше осіб або неповнолітнього, кара­ються позбавленням волі на тер­мін від 3 до 8 років.
4.   Навмисне зараження іншої осо­би карається позбавленням волі на термін від 5 до 10 років.
Особливості поширення ВІЛ – інфекції в Україні
Починаючи з 1995 року, Україна переживає епідемію ВІЛ – інфекції. Епідемія – це масове поширення інфекційної хвороби, що значно перевищує звичайний рівень захворюваності в певній місцевості. Існує наука епідеміологія, яка вивчає причини виникнення й об’єктивні закономірності розповсюдження інфекційних хвороб та розробляє заходи боротьби з епідеміями. Вона дає змогу прогнозувати, як будуть розвиватися епідемії й кого найімовірніше вразять. Епідеміологи вивчають також епідемію СНІДу.
Характерною рисою поширення ВІЛ – інфікування серед молоді в Україні є те, що основний шлях інфікування в державі – ін’єкційний. Він пов'язаний із використанням наркотичних речовин. Можна сказати, що СНІД прийшов в Україну разом із наркотиками. На жаль, сьогодні Україна посідає одне з перших місць у Європі за кількістю інфікованої молоді віком від 15 до 24 років.
Отже, ВІЛ і наркотики тісно пов’язані між собою. Ін’єкційні наркотики – головний шлях розповсюдження ВІЛ в Україні, і боротися з ними треба одночасно.
Основний   шлях   ВІЛ-інфікування   серед   молоді   в   Україні пов'язаний з уживанням наркотичних речовин. Окрім усіх інших нещасть, які приносять наркотики, є ще одне це реальна небез­пека заразитися й захворіти на СНІД.
5.   Мініатюра «Міст Здоров’я»
Завдяки здоров’ю ми зможемо прожити довге і щасливе життя. А щоб потрапити в це довге і щасливе життя побудуємо міст до нього з особливих цеглинок здоров’я. Давайте побудуємо цей міст і назвемо його «Мостом здоров’я» 
·        Свіже повітря;
·        Добрий настрій;
·        Не слід поспішати з початком «дорослого життя».
·        Необхідно відмовитися від ужи­вання наркотиків.
·        Боротися з наркоманією
·        Дотримання принципів моральності
·        Уникнення контактів через кров
·        Зарядка
·        Режим дня
·        Повноцінне харчування
·        Взаємовідносини в колективі
·        Здоровий спосіб життя
·        Відмова від шкідливих звичок
·        Підвищувати загальний рівень культури
·        Загартування
·        Хворобу легше попередити, ніж вилікувати
 ( скільки учнів бере участь у тренінгу , стільки й «цеглинок»)
IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів 
Вправа 5 запитань.
Поставте до вивченої теми по 5 запитань, інші дають відповіді на запитання.
V. Домашнє завдання
Прочитати § 29-30  підручника. Висновок записати у зошит.
Підготувати проект у довільній формі на одну із поданих тем : «Червона стрічка» , «ВІЛ / СНІД і права людини»
Або створити інтерактивну вправу на сайті -
https://learningapps.org  - за бажанням.                               

Якщо немає такої можливості – працюємо з підручником і виконуємо завдання на ст.179, 184 , 187 : усні – усно, письмові – записуємо у зошит.





















Дистанційне завдання  під час карантину  30.03 -24.04.2020 р



  Основи здоров’я    Ийслуу Ніна Вікторівна
Уроки:
13.04.2020 р.  -   7 - А / В
15.04.2020 р. – 7 - Г
016.04.2020 р. – 7 – Б
Тема : Поняття про наркотичну залежність. Ознаки і механізм виникнення наркотичної залежності.  
Мета: з’ясування механізмів виникнення наркотичної залежності, сформувати в учнів поняття про ознаки наркотичної залежності
Очікувані результати
Наприкінці заняття учні:
  • Пояснюють значення термінів «наркотична залежність», «фізична залежність», «психологічна залежність»;
  • Називають чотири кроки до виникнення залежності;
  • Розпізнають ознаки наркотичної залежності.
Основні поняття й терміни : наркотична залежність,фізична залежність, психологічна залежність, абстинентний синдром, толерантність до наркотику.        
Обладнання: підручник Основи здоров’я для 7 класу (І. Д. Бех Т. В. Воронцова, В. С. Пономаренко. Відео.
Інтерент-ресурси:
1.      Мотивація нової теми:
Найбільша небезпека психоактивних речовин, зокрема наркотиків полягає в тому, що вони спричиняють залежність. Сьогодні ми будемо говорити про наркотичну залежність. Тема уроку  Поняття про наркотичну залежність. Ознаки наркотичної . Невідкладна допомога при наркотичному отруєнні.
 Після уроку ви зможете
  • Пояснити значення термінів “наркотична залежність” , “фізична залежність”, “толерантність до наркотику”, “абстинентний синдром”, “
  • психологічна залежність”;
  • Розпізнати ознаки наркотичної залежності;
  • Назвати чотири кроки до виникнення наркотичної залежності;
  • Виконати алгоритм надання першої допомоги у разі передозування наркотиків.
Питання, що будуть розглядатися
  • Що таке наркотична залежність?
  • У чому відмінність між фізичною і психологічною залежністю?
  • Як допомогти при передозуванні наркотиків?
  • Часті питання
                                     1. Що таке наркотична залежність?
.Мозковий штурм. 
 Що означає словосполучення  «Наркотична залежність»?
Залежність – це несвобода людини , групи людей , цілого суспільства, навіть усього людства від будь – якого зовнішнього чинника чи  внутрішньої спонуки.
 Наркотична залежність – це неконтрольоване вживання однієї чи кількох психоактивних речовин.
 
Наслідки вживання наркотиків. Міфи і факти про наркотики ...

Як виникає залежність
Більшість з вас купують напої, подібні до Кока-Коли. Що входить до складу Кока-Коли? Як ви думаєте, що могло б трапитися, якби я додала ще один новий інгредієнт до цього напою?
Я збираюсь додати трошки солі. Чи вплинуло це на вигляд Кола-Коли? Як це вплине на її смак? Можливо, хтось із вас хоче скуштувати її?
А що трапиться, коли я додам удвічі більше солі, ніж у перший раз? Що ви бачите зараз?
 Цікаво, як сіль вплинула на Кока-Колу.
  • Яка вона на смак? (Солона)
  • Чи вона така ж газована, як на початку?
  • Чи відповідає вона своєму справжньому призначенню?
  • Як би ви пояснили хімічну реакцію в нашому експерименті, уявивши собі замість Кока-Коли наш організм, а замість солі – наркотичні речовини?
  • Залежність, яку спричиняють наркотики, має той самий ефект: чим більше наркотиків, тим сильніший є їхній вплив на організм.
Формування наркозалежності в підлітка зазвичай відбувається в такій послідовності:
1. Експеримент. Підліток прагне покращити собі настрій за допомогою наркотичних речовин. Він на власному досвіді визначає дію наркотичних речовин на свідомість.
2. Періодичне вживання (стадія контрольованого прийому). Прийом наркотичних речовин пов’язаний з певними обставинами. Вживання наркотику ще характеризується певним ступенем самоконтролю за частотою вживання та дозою.
3. Регулярне вживання. Підліток за допомогою наркотиків намагається позбавитися від негативних станів організму, що виникають без регулярної дози.
4. Формування психофізіологічної залежності. Підліток отримує лише можливість ненадовго перепочити від фізичних та психічних проблем. Головною метою є позбавлення від симптомів абстиненції.
2. У чому відмінність між фізичною і психологічною залежністю?
Пояснення матеріалу підручника (ст. 171, 172);
Вправа «Східці у прірву»
 «Наркотична залежність не виникає за одну ніч. Це відбувається поступово, крок за кроком, часто непомітно для людини». Ці східці ведуть вниз і приводять до руйнування нашої особистої мрії.
1.Експеримент     2.Пошук    3.Захоплення       4. Залежність
Як ви розумієте, які ознаки того, що людина перебуває на тій чи іншій стадії залежності?
До якої групи «східців у прірву» віднесеш?
1 ?
  • Цікавість;
  • Одноразова спроба;
  • Тиск однолітків;
  • Таємне захоплення;
 2?
  • Постійне вживання наркотиків;
  • Втрата самоконтролю;
  • Гнів та злість;
  • Замкнутість;
  • Брехня та крадіжки;
  • В’язниця;
3 ?
  • Втеча від проблем;
  • Бажання наркотиків знову і знову;
  • Зміна поведінки;
  • Погіршення оцінок в школі;
  • Збільшення доз наркотиків;
  • Негативні наслідки;
4 ?
  • Наркотики необхідні, щоб почуватися «нормально»;
  • Вживання наркотиків щодня;
  • Неможливість зупинитися навіть при дуже негативних насідках;
  • Замкнутість;
  • Часта брехня і крадіжки;
  • Постійні проблеми з законом;
 Що можуть казати люди, на кожному кроці виникнення залежності:
Крок 1: «Давай спробуємо», «Це ж тільки раз»;
Крок 2: «Ми ж нечасто», «Це так для приколу»;
Крок 3: «Я потроху», «У таких дозах  не шкідливо»;
Крок 4: «Ой, мені зле», «Дай дозу».
Учні прикріплюють до плаката «Сходинки до прірви» назви стадій наркотичної залежності.
Мозковий штурм «Ознаки наркотичної залежності»:
  • Учні називають ознаки, які свідчать про наркотичну залежність;
  • Порівняйте їх з тими, які називають фахівці (підручник ст. 173).
3 .  Як допомогти при передозуванні наркотиків?
Ознаки передозування (вживання) депресантами (опіати):
  • Уповільнений поверхневий подих
  • Падіння кров'яного тиску
  • Ослаблення пульсу
  • Зменшення частоти серцебиття
  • Звуження зіниць (крапкові зіниці)
  • Посиніння губ і кінчиків пальців
  • Блідість і сухість шкіри
  • Виражене розслаблення мускулатури (зовні виявляється в сповільненості рухів, підгинанні коленей, заціпенінні , людина надовго застигає у визначеній позі - характерна поза "на корточках")
  • Порушення свідомості (від стану сонливості до повної відсутності свідомості)
  • Нудота, блювота
  • Порушення мови (невиразна вимова)
Ознаки передозування (уживання) стимуляторами (кокаїн, амфетаміни):
  • Паніка
  • Страх смерті
  • Рухове порушення (потерпілий не знаходить собі місця, метається)
  • Підвищення кров'яного тиску (до інсульту при передозуванні кокаїном)
  • Посилення серцебиття
  • Вологість шкіри
  • Сильна пульсуюча головна біль, відчуття здавлювання, біль у грудній клітці
  • Піна з рота
  • Нудота, блювота
  • Розширення зіниць
Якщо ви помітили ознаки передозування в людини, що знаходиться поруч з вами - допоможіть їй! Кілька простих дій можуть врятувати людині життя! 
§  Викличте "швидку допомогу" самі або попросите зробити це друзів, перехожих або сусідів. У більшості випадків при передозуванні потрібна кваліфікована допомога, а іноді і фахова освіта. Тому "швидку допомогу" варто викликати обов'язково! 
§  Переконаєтеся, що потерпілий у свідомості: голосно покликайте його по імені кілька разів. Якщо він не реагує, можна спробувати вщипнути його за мочку вуха (вона досить чуттєва, і якщо людина у свідомості, вона відреагує). Якщо в постраждалого все-таки відсутня реакція на такі дії, постарайтеся привести його у свідомість: розітріть вуха, покрутить мочки вух, поплескайте долонями по щоках, поплескайте по шиї позаду. Можна змочити ватку або шматочок тканини нашатирним спиртом і піднести неї до носа потерпілого. Звільните потерпілого від одягу, що стискує подих, розстебніть воріт, щоб йому було легше дихати.
§  Якщо потерпілий отямився, не давайте йому заснути, говорить з ним, змушуйте відповідати на прості питання. Пояснить йому, як він повинний дихати: глибокий повільний вдих, спокійний повільний видих. Необхідно стежити за подихом потерпілого, оскільки при передозуванні опіатами воно утруднено, і людина може взагалі перестати дихати. 
§  Якщо свідомість відновити не вдалося, відсутні дихальні рухи грудної клітки, пульс на сонній або стегновій артерії не прощупується, серцебиття не прослухується, зіниці розширені - життя потерпілого у великій небезпеці. При цьому проводяться реанімаційні заходи.

4. Часті питання

1. Як розвивається наркоманія у людей, що вживають “легкі” наркотики?
Наркоманія в принципі, має в собі такі поняття, як толерантність і заклопотаність речовиною (тяга)
На біологічному рівні – це тоді, коли організму стає мало штучно виробленого дофаміну, і потрібно вже більше, ніж раніше, або потрібна заміна речовини на більш сильне.
Мова йде про те що залежність будь то від легких, будь то від важких наркотиків має три етапи розвитку.
1 стадія: «рожевий період» (епізодичне вживання,
2 стадія: «розвиток» (толерантність, систематичне вживання, створення виправдувальною бази і захисних механізмів «заперечення«)
3 стадія: «втрата контролю» (посилення стану по біо, психо, соціо і духовних сфер життя, втрата цілей і цінностей, а так само абстиненція)
2.  Наркоманія лікується?
Сучасне суспільство в даний момент сильно займається проблемою наркоманії. З цієї причини в світі чимало людей різних напрямків і спеціальностей зайняті пошуком ефективних і надійних методів лікування страшної недуги під назвою - залежність.
На сьогоднішній день вже представлено кілька видів лікування, які мають свої результати і певну історію боротьби з наркоманією.
Кожен вид відрізняється своєю власною методикою і підходом до пацієнта. Найпопулярнішими вважаються такі види, як різні реабілітаційні центри для наркозалежних, наркологічні диспансери, замісна терапія, психіатричні лікарні, кодування, народна медицина, детоксикація і т.д.
3. Наскільки ефективно лікування наркоманії?
На це питання неможливо відповісти однозначно.
Коректніше було б сказати який із способів лікування ефективніше?

Відповідь криється в сукупності медикаментозного і психологічного підходу. Якщо все зроблено правильно і вчасно шанс повного одужання значно збільшиться.
Але при цьому 100% гарантії немає ніде в світі.
На результативність лікування буде впливати наступне:
 
1. Усвідомлення пацієнта і готовність до лікування
 
2. Якісно проведена детоксикація,
 
3.  Правильний Вибір клініки (Реабілітаційного центру),
 
4.  Компетентність фахівців
 
5.  Адаптація в соціумі
4. Скільки коштує лікування наркоманії?
Важливо розуміти, що ступінь ураження у кожного залежного різна. Відповідно і ціна лікування буде для кожного індивідуальна.
Фактори, що впливають на ціну лікування:
Ступінь пошкодження організму
тривалість детоксикації і вибір препаратів (це залежить від того, який вид наркотичних речовин вживала людина.
 Загальний стаж вживання (від цього залежить тривалість психологічного курсу,
профілактики подальших «зривів» і повернення до колишнього життя.
Умови проживання в клініці..
5.Скільки часу займає лікування наркоманії?
Бажання хворого вилікуватися від наркоманії і змінити своє життя на краще, допоможе правильно підійти до лікування і уникнути можливих рецидивів. При цьому так само має значення характер і стадія захворювання, частота чергування ремісій і рецидивів:
Обов’язковими для лікування повинні бути два етапи:
 
1. Підтримка фізичного здоров’я
 
2. Підтримка психологічного стану.
В середньому повноцінний курс може тривати від місяця до 6.
Підсумовуючи сказане:
  • Який наркотик називають «в’їздними» ?
  • Які наркотики можуть спричинити залежність після вживання однієї – двох доз?
  • Вживання яких найнебезпечніших щодо зараження ВІЛ?
  • Дещо більше про наркотики -https://vseosvita.ua/library/zagalni-vidomosti-pro-narkotiki-10693.html 

Рефлексія
Учитель розповідає про чоловіка, який із дитинства мріяв мати великий будинок, дружню родину та мешкати на березі моря. Йому довелося важко працювати у своєму житті, щоб нарешті придбати ділянку на березі  моря. Він побудував великий будинок, навколо ліс (дерева), від сусідів поставив паркан, але у своєму будинку він вирішив зробити лише одне вікно. Вікно мало виходити на море, а вид з нього мав милувати око господаря. Виросли діти, з’явились онуки, яким мало було одного вікна, вони додавали ще віконець.
Якщо на сьогоднішньому уроці ви щось для себе відкрили, дізнались про щось нове, то додайте «віконце» будинку, якщо ви не розібралися в якихось поняттях, ситуаціях, то додайте дерев,що є навколо будинку,а якщо ви вважаєте, що проблеми, які сьогодні розглядалися, вас не стосуються, то додайте парканчику до того, що є навколо будинку.
У житті є багато речей, що можуть вивести людину з рівноваги. Дехто марно намагається розв’язати свої проблеми за допомогою психоактивних речовин. Цього робити не слід. Це приводить до залежності
Завдання
Підготувати проект  на одну із запропонованих  тем: «Групи наркотиків»  
 ( галюциногени, психостимулятори і депресанти) та їх вплив на людину»,  «Коли виникає залежність»,«Залеж-ність від наркотиків – це вирок?»
у довільній формі, за бажанням  (власне відеоповідомлення, інтерактивна вправа на сайті

.




********************************************


Дистанційне завдання  під час карантину  30.03 -24.04.2020 р



  Основи здоров’я    Ийслуу Ніна Вікторівна
Уроки:
06.04.2020 р.  -   7 - А / В
08.04.2020 р. – 7 - Г
09.04.2020 р. – 7 – Б
Тема уроку: Причини і наслідки вживання наркотиків
Мета: визначити, які бувають наркотики; причини вживання наркотиків та, що спонукає до вживання наркотиків; продовжити формувати вміння працювати в групах, робити висновки; виховувати валеологічну культуру поведінки.
Тип уроку: комбінований.
Поняття та терміни: психоактивні речовини, легальні та нелегальні наркотики, наркоманія.
Презентацію до уроку можна переглянути  за посиланням :
Хід уроку
І. Організаційний етап
Притча
- Я заплуталася, - сказала Людина. - Розумієш, не знаю, куди йти, не знаю навіщо. Час проходить, а я навіть не знаю, хто я... Я втомилася від невизначеності, втомилася боятися, що зроблю що-небудь не те, втомилася блукати в пітьмі, втомилася робити помилки...
- Розумію, - сказало Дерево. - Але чим можу допомогти тобі я?
- Позич мені свій сенс життя, -сказала Людина. - Може, допоможе...
- Добре, - погодилося Дерево, - мій сенс життя - рости.
- Просто рости? І все??
- Так, - сказало Дерево, - просто рости - і все, - і замовкло.
- Дерево, постривай, не засинай! – крикнула Людина, - поясни, що означає «просто рости»? Адже я і так - просто росту! Вірніше, раніше росла, зараз-то вже вирісла...
Але Дерево не відповідала, і Людина пішла до річки.
- Річка! – крикнула Людина,- позич мені свій сенс життя!
- Навіщо? - запитала Річка, - свого, чи що, немає?
- Ні... - опустивши голову, сказала Людина.
- Ось як... - сказала Річка. - Тоді гаразд, слухай. Мій сенс життя - текти.
- Текти... ?
- Так-так, текти, - і Річка ужурчала кудись по камінню.
Вирішивши почекати для вірності, не роз'яснить чи Річка свою позицію, Людиналігла на березі і стала грітися на сонці.
- Як справи? - запитало Сонце.
- Взагалі-то не дуже, - поскаржилася  Людина, - сенс життя не можу відшукати. Дерево каже: «Рости», Річка каже: «Текти», але мені щось рости і текти не особливо хочеться... Може, ти що порадиш? Який у тебе сенс життя?
- З задоволенням, - сказало Сонце, - мій сенс життя - дарувати світло.
- «Дарувати світло»! - І це все?
- Все, - підморгнуло Сонце, - а, ні, є ще.
- Тепло. Дарувати тепло і світло! - нагадало Сонце і покотилося за горизонт.
Стало темно.
- Як бути? Рости? Текти? Чи, може, дарувати світло? Дарувати світло... Місяць! Гей,Місяць! – заволала Людина.
- Так? - Місяць з'явився з-за гребеня гори і засвітивпояскравіше, щоб розгледіти, хто тут кричить.
- Який у тебе сенс життя? - занепадницьким голосом запитала Людина.
Місяць помовчав і урочисто відповів:
- Відчувати порожнечу.
Аж луна по горах прокотилося. Людина вже втомилася дивуватися відповідям, але тут не змогла не здивуватися:
- Як можна відчувати порожнечу? Це ж коли нічого немає! - вигукнув він.
- А як можна не відчувати порожнечу? Адже це те, звідки береться все, - м'яко заперечивМісяцьі поплив по небу.
Людина закрила очі і спробувала осмислити все, що йому було сказано. Не вийшло. В голові все перемішалося.
«Рости, текти, дарувати світло, відчувати порожнечу... Маячня якась...» - Людина відкрила очі. Перед нею стояла дитина.
-Добрий день! - сказала Дитина.
- Ти звітки тут? - Мама де? І чому без штанів?
- Мама там! - Дитина зробив жест, яким зазвичай відмахуються від комарів. - А стани я... це... втратив! Ти чого сидиш? - не по роках спритно змінив він тему розмови.
- Сенс життя шукаю...
- І що, знайшов? - поцікавилася Дитина.
- Не-а... не знайшов...
- А я знайшов! - радісно повідомила Дитина.
- І давно? - пожартував Чоловік.
- Не знаю. - сказала Дитина.
- Ну, і який у тебе, о наймудріший з карапузів, бігаючий вночі по лісі без порток, сенс життя?
Але Дитини вже й слід прохолов. І тільки з темряви долинув його переливчастий сміх:
-Грати!!!
- Ах, грати! - сплеснула руками Людина. - Ось порада так порада!
Тим часом розвиднілося. Людині більше не хотілося ні в кого питати про сенс життя. Він встав, обтрусився і пішов куди очі дивляться. Незабаром в голові виникла якась мелодія, і він заспівав. Спочатку тихенько, собі під ніс, а потім - голосно, на весь голос. І раптом відчув, як навколо все завмерло. Тоді Людина заспівала ще голосніше, ще впевненіше. У своєму несподіваному співі вона забула про все, і так їй стало на душі добре, світло і радісно, що вона навіть не здивувалася, коли побачила, що сам Час зупинився, дозволяючи звукам прекрасної мелодії текти, грайливо переливатися і розростатися, заповнюючи собою все навколо...
У кожного свій сенс життя і якщо є думки, що ви його втратили, то це всього лише самообман..Треба жити і дарувати всім тепло і добро, так можна скоро знову знайти цей самий сенс. Відчуєте, що комусь дуже потрібні. Хтось потребує навіть простої людської посмішці. Погодьтеся, це дуже важливо...
-         Давайте подаруємо один одному посмішку.

ІІ. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності
 Хвороби цивілізації» - це не тільки діабет, онкологія, серцево-судинні захворювання, а також хвороби, які пов’язані з зловживанням психоактивних речовин. Деякі з цих речовин є легальними, оскільки використвуються в медицині, але сьогодні мова піде про особливо небезпечні нелегальні психоактивні речовини – наркотики.
-         Чому люди починають вживати наркотики?
-         Які є  наслідки вживання наркотиків?
Це саме ті питання на які треба дати відповіді.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Хвороби цивілізації» - це не тільки діабет, онкологія, серцево-судинні захворювання, а також хвороби, які пов’язані з зловживанням психоактивних речовин. Деякі з цих речовин є легальними, оскільки використвуються в медицині, але сьогодні мова піде про особливо небезпечні нелегальні психоактивні речовини – наркотики.
-         Чому люди починають вживати наркотики?
-         Які є  наслідки вживання наркотиків?
Це саме ті питання на які треба дати відповіді.


- Чому люди починають вживати наркотики? (Учні разом з учителем заповнюють таблицю)

Вплив зовнішніх обставин
Вплив внутрішніх чинників, особливості характеру
тивипадковопотрапив у компанію, де усітвоїодноліткипалять «травичку» чивживаютьщосьінше
схильність до ризику
твій друг (чиблизькийзнайомий) страждаєнаркозалежністю
неможливістьпротистоятивпливугрупи
тиживеш у такому районіміста, де проживаютьбагатонаркоманів
невміннясамостійнорегулюватисвійнастрій

недостатнясамостійність та впевненість у собі

непідготовленість до складнихситуацій
?
?
?
?


2.Інформаційне повідомлення . Діти записують у зошит термін НАРКОМАНІЯ і його пояснення
Термін “наркоманія” походить від грецьких слів “narko” – заціплення, оніміння і “mania” – безумство, пристрасть, потяг і означає хворобливий потяг, пристрасть до вживання наркотиків, що призводить до тяжких порушень фізичних і психічних функцій.
Після прийняття наркотиків механізм дії всіх наркотиків однаковий, конкретні вияви впливу тієї чи іншої речовини на організм людини мають свої особливості, які визначаються видом наркотика.
За статистичними даними майже 90% наркоманів — молоді люди віком до 30 років, з них кожна четверта — жінка. Тенденцію зниження вікової межі наркоманії в Україні підтверджують соціологічні дані.
З-поміж молоді віком 10—22 років є досвід нелегального вживання будь-яких наркотиків — 4,4%, утому числі ін'єкційних — 1%. Більше 40 разів протягом життя вживали наркотики 1% учнів віком 13—14 років, 2% — 15-річних підлітків, 5% — юнаки та дівчата 16—17 років.
Лише 85% учнівської молоді віком 15—17 років зазначили, що вони ніколи не вживали жодної наркотичної речовини.
Найбільш уразливим для залучення до вживання наркотиків є підліткови йвік, тобто 13—15 років. Серед нинішніх 10—14-річних підлітків перший раз спробували в 13—14 років: амфетаміни - 0,9%, марихуану чи гашиш — 1 %; з поміж 15—22-річних упершее такий досвід набули до 15 років — відповідно 0,8 і 6,7%.
Першим наркотиком, який спробують молоді люди у компанії, за соціологічними даними найчастіше є марихуана або гашиш. З 15—17-річних респондентів упершее спробували: 11% — марихуану і гашиш, 1% — седативні засоби без припису лікаря, а 2% — взагалі не знали, який саме наркотик вони спробували. За даними дослідження 15 % молодих людей віком 15—22 роки і 4% 10—14-річних підлітків стверджували, що за останні 12 місяців на території школичи на робочому місціа бо у місцях громадського користування (пошта, магазин, аптека тощо) їм пропонували, продавали чи давали незаконні наркотики.
Стурбованість викликає також неадекватне сприйняття молоддю загрози наркотизації. На думку 5% респондентів віком 10—22 років, вживання марихуани або гашишу час від часу не може зашкодити здоров'ю людини, 11% вважають, що при цьому існує лише невеликий ризик.
Стосовно регулярного вживання марихуани чи гашишу ці показники становлять відповідно 3 і 2%. Більш критично молодь ставиться до ін'єкційної наркоманії. Проте є й такі, котрі не вбачають ніякого ризику або вважають невеликим ризиком для здоров'я випадкове (1, 2 рази) вживання амфетамінів (вінту, солутанутаін).

-         Які бувають наркотики?
1) Група опію-опіати. Дія – людина відчуває тепло в усьому тілі, легкий свербіж, почуття розслаблення, психічного комфорту. Людина переживає стан надзвичайного благополуччя, задоволення собою.
2) Барбітурати – лікарські
речовини, застосовувані в медицині, як снодійне. Після вживання, після короткочасного (1-2хв.) стан розслаблення, приємної знемоги неступає фаза збудження, яка характеризується різким зниженням самоконтролю і руховою розгальмованістю.
3) Кокоїн, феномін, ефедрин, кофеїн – діють
аналогічно. Їх вживання викликає глибокі розлади координації рухів, розвиток психотичного стану(марення, галюцинації), ефективних порушень.
4) Транквілізатори – як і інші наркотики, діють на ЦНС шляхом порушення
механізму передачі нервового імпульсу.
5) Гашиш –  легкий наркотик. Має
галюцинаційну дію: після вживання можуть виникнути різні слухові та зорові розлади сприймання.
За останні роки зловживання наркотичними засобами, психотропними речовинами та їх незаконний обіг набули масового характеру і в Україні.
Практика свідчить, що основною сировинною базою наркоманії в Україні є мак. Споконвіків насіння, на перший погляд, мирної с/г культури використовувалося як продукт харчування. Наркоотруту містить не воно, а головки маку. На жаль, в останні роки пелюстки цієї рослини вкрили пеленою журби не одну українську оселю.  Незважаючи на чисельні укази, постанови, інші нормативні акти, які забороняють висівання та вирощування маку, люди свідомо, а чи й ні сприяють розповсюдженню наркоманії. З кожним роком кількість виявлених та знищених органами правопорядку незаконних посівів маку та коноплі зростає у 10 раз.

3.Робота з підручником «Міфи і факти про наркотики»


ІV. Узагальнення та закріплення набутих знань

VІ.Домашнє завдання: опрацювати параграф підручника Підготувати проект  на тему: «Наслідки вживання наркотиків»
у довільній формі
(власне відеоповідомлен-ня, інтерактивна вправа на сайті
та ін..)




















Дистанційне завдання  під час карантину  30.03 -24.04.2020 р



  Основи здоров’я    Ийслуу Ніна Вікторівна
30.03.2020 р. - 7-А / В 
01.04.2020 р. - 7 - Г
02.02.2020 р. - 7 - Б

Тема. Хвороби цивілізації і реклама.
Практична вправа. Створення антитютюнової, антиалкогольної, антинаркотичної реклами.
Мета: поглиблювати  знання школярів про "хвороби цивілізації", знайомити із соціальними чинниками ризику їх виникнення та поширення; здійснювати профілактику виникнення та розвитку "хвороб цивілізації"; сформувати в учнів уявлення про рекламу та ознайомити з принципами дії реклами і прийомами, які використовують рекламні компанії для залучення молоді до куріння та вживання алкоголю;  розвивати аналітичне мислення та формувати навички критичного мислення , які сприяють соціальному здоров’ю; виховувати впевненість та відповідальність, дбайливе ставлення до свого здоров'я.
Очікувані результати:
  • учні дізнаються, що таке хвороби цивілізації;
  • усвідомлять зв’язок куріння з ризиком виникнення раку;
  • оцінять своє ставлення до комерційної реклами;
  • ознайомляться з принципами дії реклами і прийомами, які використовують рекламні компанії для залучення молоді до куріння та вживання алкоголю;
  • потренуються розпізнавати рекламні хитрощі й створювати анти тютюнову та антинаркотичну  рекламу.

Вислови відомих людей про рекламу:
 «Ідеали нації можна легко визначити за рекламними оголошеннями»
Норман Дуглас, письменник
«Багато дрібниць стали важливими речами завдяки правильній рекламі»
 Марк Твен, письменник
«Реклама - це засіб змусити людей потребувати того, про що вони раніше не чули»
 Марті Ларні, письменник
«Задовольнити потребу - не штука; штука в тому, щоб створити її»
Ванс Пакард, письменник
«Реклама - узаконена брехня»
 Герберт Уеллс Дж., письменник
 «Творчість без стратегії називається мистецтвом. Творчість зі стратегією називається рекламою»
 Джефф Річардс
Поняття та терміни: цивілізація, хвороби цивілізації, ігроманія , серцево-судинні захворювання, гіподинамія,  онкологічні захворювання, діабет, ожиріння, астенопія, алкоголізм,  маніпуляції,   комерційна та соціальна реклама, рекламні стратегії.
Інтернет-ресурси для використання на уроці:
https://drive.google.com/file/d/1g35JDkXoA6lIAkxBv-Vu_jpW_lMnXCNE/view?usp=sharingпрезентація «Хвороби цивілізації»
https://www.youtube.com/watch?v=7DGxvkdqWRA   -    маніпуляції у рекламі 
https://www.youtube.com/watch?time_continue=6&v=NfPIjr82pCw  -  шкода від комп’ютерних ігор
https://www.youtube.com/watch?v=qJ9LS1_k7B4вплив алкоголю
https://www.youtube.com/watch?v=7DGxvkdqWRA – маніпуляції і реклама
https://www.youtube.com/watch?v=Xge23KpJwiU  - соціальна реклама
Форма проведення:урок вивчення нового матеріалу з елементами тренінгу

Хід уроку
І. Організаційний етап

ІІ. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності.
Вправа «Вірно - невірно»
1)     До найближчого оточення відносять: родину, школу, клас, друзів.( …)
2)     Погані звички, такі, як алкоголь, насилля, нерідко формуються в родині.(…)
3)     Друзі найчастіше впливають негативно.(…)
4)     Негативний вплив друзів може змусити: почати курити, вживати алкоголь, брехати тощо.(…)
5)     Ознаками дружніх компаній є: вимагають цілковитої відданості, не забороняють спілкуватися поза групою.(…)
6)     Члени дружньої компанії поважають і підтримують одне одного.(…)
До ХХ ст. головною причиною передчасної смерті людини були інфекційні захворювання. Епідемії чуми, сибірки, холери забирали сотні тисяч, а іноді й мільйони життів щороку. Але вже з другої половини минулого століття ситуація докорінно змінилась. Наразі йдеться про епідемії неінфекційних захворювань: онкологічних, цукрового діабету та, насамперед, серцево-судинної патології. Згідно з прогнозами в 2020 р. неінфекційні хвороби становитимуть 60% від усієї патології і 73% летальних випадків. Всі ці хвороби та алкоголізм і наркоманію вважають «хворобами цивілізації». На уроці ми розглянемо фактори ризику, що призводять до розвитку цих хвороб.
ІІІ. Мотивація пізнавальної діяльності
Притча
Одного разу осел фермера провалився в колодязь. Він страшно закричав, кличучи на допомогу. Прибіг фермер і сплеснув руками: "Як же його звідтіля витягти?"
Тоді хазяїн ослика розсудив так: “Осел мій - старий. Йому вже недовго залишилося. Я все одно збирався придбати нового молодого осла. А колодязь, все одно майже висохлий. Я давно збирався його закопати й викопати новий колодязь в іншому місці. Так чому б не зробити це зараз? Заодно й ослика закопаю, щоб не було чутно запаху розкладання".
Він запросив всіх своїх сусідів допомогти йому закопати колодязь. Всі дружно узялися за лопати й почали закидати землю в колодязь. Осел відразу ж зрозумів до чого йде справа й почав видавати страшний вереск. І раптом, на превеликий подив, він притих. Після кількох кидків землі фермер вирішив подивитися, що там унизу.
Він був здивований від того, що побачив там. Кожен шматок землі, що падав на його спину, ослик струшував і притоптував  ногами. Дуже скоро, на загальний подив, ослик показався нагорі - і вистрибнув з колодязя!
...У житті вам буде зустрічатися багато усякого бруду, і щораз життя буде посилати вам все нову й нову порцію. Всякий раз, коли впаде ком землі, струсіть його й піднімайся наверх і тільки так ти зможеш вибратися з колодязя.
Якщо не зупинятися й не здаватися, то можна вибратися з будь-якого найглибшого колодязя.
Щоб бути щасливим запам'ятай п'ять простих правил:
1. Звільни своє серце від ненависті - пробач.
2. Звільни своє серце від хвилювань - більшість з них не збуваються.
3. Веди просте життя і цінуй те, що маєш.
4. Віддавай більше.
5. Чекай менше.

ІV. Вивчення нового матеріалу
План уроку:
1.Хвороби цивілізації  .
2.Паління і рак
3.Реклама - рушійна сила торгівлі
4.Як працює реклама
5.Рекламні стратегії
6.Рекламні стратегії тютюнових і алкогольних компаній
7 Соціальна реклама
Домашнє завдання – практична робота , яку після виконання  надіслати на електронну пошту:  Ljwz1991@ukr.net
Додатки
Використані джерела

1.      Хвороби цивілізації  
Проблемне питання:
 Якщо порівняти життя людей у давні часи, за первісного суспільства, наприклад,  з нашим, скажіть:
Хто має більше шансів одужати, якщо захворів?
Хто харчується переважно натуральними продуктами?
Хто з нас сильніший і спритніший та загартованіший ?
Чому колись люди не зали такої проблеми як ожиріння?
Часи змінюють не тільки звичаї, традиції, а й хвороби людей. Колись основними причинами захворювань були травми, каліцтва, люди були безсилі перед інфекційними захворюваннями та епідеміями. Завдяки розвитку науки з часом легко стали справлятися з інфекціями. Але цивілізація набирає обертів і надалі, змінюючи наше життя.
Науково-технічний прогрес та різні галузі промисловості приносять користь нашому суспільству, але поруч з цим вони є причиною виникнення таких захворювань, про які люди раніше навіть і не знали.
Отже цивілізація може нести не тільки блага, але і спричиняє появу певних загроз. І це не тільки численні техногенні небезпеки, а й такі малопоширені у давні часи хвороби як ожиріння та гіподинамія, серцево-судинні захворювання, шкідливі звички.
На сьогодні вже відомі й визнані усім світом фактори ризику, що призводять до зростання розповсюдженості хвороб цивілізації: ішемічної хвороби серця (ІХС), гіпертензії, інсультів, ожиріння, раку, діабету тощо.
Як ви вважаєте, чому саме ці хвороби так швидко розповсюджуються ? Навпроти нижче вказаної причини поставте свій відсоток:
-         незбалансоване харчування; -          %
-         спосіб життя -      %
-         постійні стреси -     %
-         забруднення довкілля -     %
-         реклама, тому що головна її мета забезпечити продаж товару і прибуток виробникові, не зважаючи на здоров’я людей.) -     %
Так це передусім неправильне харчування і недостатня фізична активність – як наслідок безпрецедентних соціально-економічних змін у більшості країн світу. Якщо не взяти під контроль режим харчування і фізичну активність людей, то вони все більше зазнаватимуть впливу таких факторів, як урбанізація, зміни в засобах транспортування, умови праці, глобалізація системи продовольчого постачання. 
      Разом із тим, великомасштабні демографічні дослідження свідчать про значні можливості в профілактиці хвороб цивілізації. До 80% ішемічної хвороби серця, 90% діабету 2 типу і близько третини онкологічних захворювань можна запобігти шляхом зміни факторів, що визначають спосіб життя.
Ефективність таких заходів удвічі перевищує ефек твід медикаментозного лікування.
Перегляд презентації за посиланням - https://drive.google.com/file/d/1g35JDkXoA6lIAkxBv-Vu_jpW_lMnXCNE/view?usp=sharing
Працюємо з поняттями теми:
Цивілізація – людська спільнота, яка впродовж певного періоду часу (процес зародження, розвиток, загибель чи перетворення цивілізації) має стійкі особливі ознаки в соціально-політичній організації, економіці та культурі (науці, технологіях, мистецтві тощо), спільні духовні цінності та ідеали, ментальність (світогляд). Наприклад, Єгипетській цивілізації властиві спорудження пірамід, муміфікація померлих, своєрідне ієрогліфічне письмо тощо.
Цивілізація – такий щабель розвитку людства, коли соціальні зв’язки починають домінувати над природними.
Хворобами цивілізації називають ті проблеми зі здоров’ям людини, які виникли в результаті негативного впливу промислової та науково-технічної революції на довкілля й саму людину.

2.Паління й рак
Досить часто фактории ризику пов'язані з поведінкою самої лю­дини. Можна говорити не тільки про хвороби цивілізації, але й про хвороби способу життя. Наприклад, рак легенів на 90 % є наслід­ком паління. Але хто ж винен у тому, що людина палить? Чи не вона сама? Діти, які почали рано палити, мають поганее здоров'я, вони гірше ростуть, слабше розвинені фізично, у них, поганий сон і апетит. Поступово тривале палінн япризводить до розвитку серйоз­них захворювань, зокрема ракових.
Перші сигарети — це й гра в дорослість, і війна з батьками за «незалежність», і підлітковий дух бунтарства. Але згодом за все це організм розплачується за великою для нього платою, і про це слід знати й не звинувачувати в усьому цивілізацію. Цивілізація всього лише надає людині якихось можливостей, а вибір вона ро­бить самостійно.
З-поміж 1001 особи, які зазнають впливу сигаретної отрути, тільки в однієї буде стійкість до неї. Незрідка наслідком хронічного отруєння нікотином є «бронхіт курця», що поступово призводитьдо розвитку емфіземи легенів. При цьому з'являється утруднене дихання, постійна задишка, слабкість, різко погіршується праце­здатність.
Окрім того, нікотин є сильною серцевою й судинною отрутою. Число серцевих скорочень на добу в курців більше на 15—20 тисяч. Це впливає на стан серцевого м'яза. Курці змушують своє серце працювати буквальна «на знос».
Рак — не найпоширеніше захворювання, спричинене палінням. Однак безсумнівно, що паління підвищує ризик розвитку раку або безпосередньо спричинює рак порожнини рота, язика, глотки, гор­тані, бронхіального дерева, легенів, стравоходу, шлунка, сечовогоміхура, шкіри.
Ось кілька простих правил, якід допоможуть уникнути факторів ризику, пов'язаних із палінням:
-         непалити;
-         намагатися не перебувати поруч із курцями;
-         завжди відмовлятися, якщо пропонують сигарету.

3.  Реклама - рушійна сила торгівлі
«Реклама, навіщо вона нам потрібна?» - таке питання ми задаємо собі, коли вона в черговий раз перервала перегляд цікавого фільму чи улюбленого телешоу.  Реклама - інформація, яка привертає увагу до чого-небудь або підтримує інтерес до об'єкту.  Щоб більше дізнатися про рекламу, чотири групи учнів приготували цікавий матеріал до уроку.   Коли і де виникла перша реклама?
Цікаво знати:
Перші рекламні повідомлення з’явилися в Стародавньому  Єгипті. Археологи виявили папірус, залишений господарем якогось раба. Документ розхвалював фізичну витривалість, відмінне здоров’я та інші якості невільника, щоб для нього швидше знайшовся покупець.
Перші «рекламщики» з’явилися пізніше – в епоху Стародавньої Греції. Вже тоді по міських вулицях і площах бродили глашатаї, які співали та закликали народ щось купити або скористатися якоюсь послугою.
 Перші рекламні оголошення народилися в Стародавньому Римі. Їх писали прямо на стінах будинків. Переходячи від споруди до споруди, городяни могли дізнатися про місце і час гладіаторських боїв, про продаж  домашньої худоби та різних товарів.
Винахід друкарського верстата ознаменував новий період в розвитку реклами. Вважається, що першу офіційну рекламу випустила лондонська газета, яка пообіцяла нагороду за повернення 12 вкрадених коней.
Ми живемо з вами у світі технологій, їх активного розвитку. Механізми й автомати звільнили нас від тяжкої фізичної праці в побуті та на виробництві. І це звичайно позитивні наслідки розвитку науково-технічного прогресу.
Запишіть у зошит, обираючи нумерацію, подану нижче, за поданим початком:
Позитивний вплив реклами - 4, …
Негативний вплив  реклами - …
1.Привчає до споживання некорисних продуктів 
(рекламування продуктів харчування, які протипоказані дітям: чіпси, газована вода, жуйка і так далі).
2. Сприяє залученню до алкоголю і паління (красива реклама сигарет, пива та інших алкогольних напоїв). 
3.Впливає на стосунки в сім’ї
 (конфлікти в сім’ї, образи, якщо дитині щось не купили з реклами).
4.Пропонує прості методи розв’язання проблеми, які негативно відбиваються на інтелекті 
(не виходить зробити уроки — їж чіпси, немає часу на обід - печиво «Тук», макарони швидкого приготування «Мівіна»).                                             
5.Чинить негативний вплив на особистість дитини. 
(нав’язують ідеали раси: подорожі, одяг, автомобілі, які вкрай далекі від реальності).                                                        
6.      Мигаючі картинки реклами негативно впливають на зір дитини в цілому 
(на очі, на роботу серця, на мозок), а часта зміна зображення послаблює увагу.
7.Допомагає бути в курсі появи нових товарів.
8. Допомагає дізнатися багато нового
 (чистити зуби двічі на день, регулярно відвідувати стоматолога тощо).
9.      Новинки реклами допомагають під час підготовки до уроків
Гра «Впізнайте  рекламу»                                                                                                       
Дізнайтеся, з якої реклами ці слогани:
1. Як підключитися до національної мережі цифрового телебачення? (………………………)
2. Відмінний результат без переплат (………)
3.Райська насолода(…………)
4.Спробуй новий формат пригод (…………….)
5. Там ….де росте любов….(………………….)
6. Вибуховий смак розваг (…………….)
  7. Веселіше, прибирати тричі швидше…(……………………)
8. Наповнює твій день життям (………………..)
  9. Тут все, навіть, більше (……………..)
10. Зняти біль допомагає, радість руху повертає. (………………..)
Проблемне питання: чому рекламовані товари дорожчі?
Тому, що до ціни товару зараховують і витрати на рекламу. А реклама, зокрема на телебаченні коштує дуже дорого.
Тож поміркуйте, чи варто переплачувати?
Адже ми можемо заощадити, купуючи такі ж продукти іншого виробника
4. Як працює реклама
Щоб продати товар, рекламісти змушують вірити в нісенітницю або включитися в гру, де не буде переможця. Велику частину прибутку компанії виробники отримують завдяки рекламі. Саме через неї споживач обирає соняшникову олія без холестерину, воду без ГМО, шоколадну масу без барвників ... Але насправді всі ці яскраві фрази - не більше ніж міфи. Адже те, що нам розписують продавці, в самих продуктах просто не може перебувати. Ну який барвник потрібен в какао і які ГМО можуть бути у воді? А якщо рекламісти посилаються на якісь професійні асоціації, які рекомендують нам купити саме їхній товар, то їх нерідко створювали ... вони самі. Купівлі продукту сприяють і численні конкурси, які нерідко є обманом. Останньої кришечки з потрібною буквою, наприклад, може не існувати в природі. Найголовніший принцип рекламістів - сказати правду, але не всю.         
Наприклад, нам говорять, що вода пройшла сім ступенів очищення, але «забувають» уточнити, що такої процедури потребує лише неякісна вода. Після перевірок виробників на правдивість їх реклами, влада заборонила нахвалювати ліки від кашлю і нібито нульові тарифи мобільних операторів. А ось розіграші ніхто перевірити не може - занадто складно і дорого.
Дуже часто в рекламі перебільшують якості товару і нічого не говорять про шкоду.  Ми з вами споживачі, повинні навчитися критично ставитися до всього, про що говорять і показують в рекламі. І не потрапляти до пастки, яку ми називаємо  просто - рекламними хитрощами , з допомогою яких виробники реклами вдаються до маніпуляцій.
Працюємо з поняттями теми:
 «Маніпуляція» походить від латинського слова «manus» — рука і «pie» — наповнювати. Це слово тлумачать як акт впливу на людей або приховане керування ними.
1 учень: Перша рекламна хитрість називається «Ефект зірки».  Відомі актори, співаки, спортсмени розповідають, що вони користуються цим товаром.
2 учень: Друга хитрість називається «Ефект експерта».  Актори в ролі лікарів розповідають про ефективність ліки або зубної пасти. 
3 учень: Наступна хитрість «Ефект популярності».  У рекламі стверджують, що з цим товаром ти станеш набагато популярніше в своєму колі.
4 учень: Дуже часто в рекламі використовується хитрість «Ефект распродажу ».  Оголошують останній день акції, кількість товару обмежена, а знижка діє тільки кілька днів, купиш товар - отримаєш подарунок, першим п'яти покупцям - подарунок. 
5 учень: Щоб не купувати те, що тобі не потрібно або не підходить, або навіть те, що для тебе небезпечно, треба навчитися розпізнавати дійсну і помилкову інформацію і рекламні хитрощі.
Перегляньте відео  за посиланням - https://www.youtube.com/watch?v=7DGxvkdqWRA
5.  Рекламні стратегії
Реклама повинна відповідати наступним вимогам:
- максимум інформації при мінімумі слів;
 - доказовість і дохідливість; 
- стислість і лаконічність; 
- видовищність, оригінальність і неповторність в деталях. 

Міф 1Рослинна олія без холестерину Практично хрестоматійний трюк, до якого вдаються майже всі виробники рослинних масел - це рафінована соняшникова олія з величезним штампом «Без холестерину». «Залякати всіх холестерином, а насправді, ніяка соняшникова олія його не містить, оскільки холестерин є тільки в тваринних жирах. У рослинну олію він може потрапити, тільки якщо його спеціально туди додати».
 Міф 2 Шампунь з вітамінами Мало не всі шампуні, які можна побачити на прилавках у магазинах, «кричать» про те, що в них міститься маса вітамінів. Дійсно, при дефіциті таких вітамінів, як А, D, В12, В1 і РР, вам загрожують самі різні проблеми з шевелюрою: від посічених кінчиків і до облисіння. «Але проблема в тому, що ці корисні речовини не всмоктується через шкіру голови. Споживати всі ці вітаміни потрібно іншими способами.
 Міф 3 Миючий засіб врятує від грипу У розпал грипозного сезону виробники миючих засобів забезпечили упаковки своєї продукції привабливою написом «Вбиває вірус грипу», а деякі навіть уточнили: «Вбиває вірус «свинячого грипу». Але лікарі переконують, що підчепити такий недуг не можна «від меблів». Грип живе тільки всередині клітини і передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом. Хіба що ви носа будете мити миючим засобом.
Міф 4 Йогурт бореться з застудою Жоден йогурт не може боротися з простудою. Так, добре приготований йогурт, як і всі кисломолочні продукти, благотворно впливає на організм - покращує травлення. Але те, що йогурт може врятувати від застуди - це рекламний прийом. А ось виробники кисломолочного продукту переконують нас з екранів телевізорів, що їхній продукт настільки потужно підвищує імунітет, що ніяка застуда не страшна ...
Міф 5 Порошок врятує від накипу «Ніякі порошки не можуть уберегти пральну машину від накипу. Це природний процес, перешкодити якому або уповільнити його неможливо», - говорить майстер з ремонту пральних машин з 30-річним стажем Олексій Васін. А ось виробники пральних порошків у своїй рекламі стверджують, що саме цей сипучий засіб 78 прибере кам'яний наліт з ключових елементів в машині, продовжить їй життя на 5, а то й 10 років!
6.Рекламні стратегії тютюнових і алкогольних компаній
Працюємо з поняттями теми:
Алкоголізмстрашна хвороба, яка за розповсюдженням на Землі посідає третє місце після серцево-судинних та онкологічних захворювань. Третя хвороба цивілізації! За даними статистики в Україні, чисельність зареєстрованих людей з алкогольними проблемами становить близько 690 тис.осіб.
Тютюнопаління. Сьогодні смертність населення України визначається передусім неінфекційними захворюваннями, тісно пов’язаними із поширенням факторів ризику, які характерні для поведінки людини. Серед них тютюнопаління – основна причина передчасної смерті, якій можна запобігти. Тютюн – фактор ризику більш ніж 25 хвороб.
Що показують у рекламі тютюнових і алкогольних виробів
1.Красива пачка цигарок або пляшка алкогольного напою, яку щойно відкрив «герой» реклами
2.Красиві, молоді, здорові, веселі люди
3.Людина завжди курить або п’є із задоволенням
4.Куріння або вживання алкоголю нікому не заважає
5.Людина що курить або випиває зробила важливу і потрібну справу, вона – успішна
6.Немає сумніву, курити, пити чи ні
Що приховує реклама тютюнових та алкогольних виробів, і чого в ній не побачиш
1.Недопалки, порожні пляшки біля урн, на зупинках транспорту…
2.Безробітні, алкоголіки, наркомани, які докурюють чужі недопалки
3. Люди, що кашляють від тютюнового диму; блюють від алкоголю, скандалять
4. Діти, родичі, сусіди курця чи алкоголіка, які страждають від його агресивної поведінки
5.Люди, що курять і п’ють у стані безвиході, при сварках, програші
6.Хворі курці та алкоголіки шкодують, що своєчасно не покинули шкідливу звичку
7 Соціальна реклама
До цього моменту  ми з вами говорили про рекламу комерційну або економічну,метою такої реклми стає покупець, запропонувавши товар якому, можна отримати натомість від нього прибуток. Існує й інший вид реклами,соціальна.
Соціальна реклама спрямована на досягнення благодійних або суспільно корисних цілей: реклама здорового способу життя;  боротьба з забрудненням навколишнього середовища;  реклама громадських організацій і фондів, які допомагають дітям-сиротам, людям з обмеженими можливостями, бездомним тваринам
Інколи на телебаченні або на вуличних щитах можна побачити рекламу, яка пропагує здоровий спосіб життя чи інші важливі цінності. Таку рекламу називают ьсоціальною
Переглад соціальної реклами - https://www.youtube.com/watch?v=Xge23KpJwiU
Цей ролик - повчальний урок для кожного з нас, що б ми зупинилися і задумалися. Не забувайте про реальнеежиття, сидячи онлайн, і будьте здорові!
V.  Підсумок уроку.
Жити зовсім без реклами неможливо.  Це розуміють всі. Підсумовуючи все сказане про рекламу, давайте визначимо позитивний і негативний вплив реклами. 
Отже що є сучасним двигуном людства?
Що таке реклама?
Які види реклами?
Для чого вона потрібна?
Який вплив має на поведінку людини?
Жити зовсім без реклами неможливо. Це розуміють всі.
Ми зрозуміли, що реклама може маніпулювати нами, нав’язувати нам смаки і бажання. Але є й інший вид реклами – соціальна, вона важлива і показує нам позитивні приклади життя і взаємодії в суспільстві
VІ. Домашнє завдання. Практична робота
1. Опиши будь-яку тютюнову чи алкогольну рекламу за планом:,
- зміст реклами.
- цільова група.
- рекламний слоган.
 - приховане повідомлення.
 - рекламна хитрість ( спосіб маніпуляції)
Проаналізуй.
2. Уяви, що тобі доручили придумати слогани (короткі повідомлення) для розміщення на упаковках сигарет і слабоалкогольних напоїв, які надихали б твоїх однолітків відмовитися від куріння та вживання алкоголю. Створи антирекламу, придумай 10—15 слоганів і запиши
3.  Напиши есе на одну з таких тем: «Як стають курцями», «Хто чужим горем багатіє», «Скільки коштує шкідлива звичка».( 5 – 7 речень)
4. Прокоментуй письмово один із висловів про рекламу, наведених у конспекті уроку
Роботу надіслати до 06.04.2020 р. на електронну пошту:  Ljwz1991@ukr.net

********************************************************************************
Не претендуючи на висновок. Історія про те, що головне в житті
Якби ти опинився на британському узбережжі в 1845 році, ти міг би побачити, як 138 досвідчених моряків піднімаються на палубу, щоб відправитися в води Арктики. З якою метою? Прокласти морський шлях навколо арктичних районів Канади в Тихий океан.
 Капітан Джон Франклін надіявся, що цей похід стане новою точкою відліку в підкоренні Арктики. Історія свідчить, що так воно і сталося. Тільки не через успіх експедиції Франкліна, а через її провал. Кораблі не повернулись в Англію. Всі члени екіпажу загинули. А їхні послідовники, підкорювачі полярних льодів, назавжди вивчили урок: до подорожей потрібно готуватися.
 Франклін, мабуть, думав інакше. Хоча похід планувався протягом двох років, запасу вугілля для парового двигуна було заготовлено на двадцять два дні  шляху. Зате нестача палива компенсувалася «розважальною програмою».На кожному судні були «бібліотека в тисячу двісті томів, орган, посуд з китайської порцеляни, кришталеві келихи, срібні ножі та виделки».
 Цікаво, про що вони взагалі думали, про експедицію в Арктику чи про круїз на Карибські острови? Судячи з обладунків, готувалися швидше всього до другого варіанту. Не був навіть передбачений спеціальний теплий одяг для моряків. Лише уніформа королівського флоту Його величності. Все чинно і важно. Але безглуздо і небезпечно.
Роки по тому уся ця розкіш була знайдена поряд із замерзлими тілами.
Сталося невідворотне, не підготовлені до плавання кораблі опинилися в сніговій пастці. Ескімоси потім розповідали, що бачили як люди в легких мундирах тягнули на собі важкі тюки з речами. Протягом наступних двадцяти років залишки експедиції знаходили в самих різних місцях канадської Арктики.
Сам Франклін помер на борту судна. Дослідники розповідають, що біля нього знайшли залишки дошки для гри в нарди, яку йому подарувала дружина при відправленні судна.
 За декілька кілометрів від корабля було знайдене тіло офіцера. На ньому були брюки та кітель з бавовни ручної роботи з шовковими вставками по швах. На рукавах були позолочені ґудзики. Одягнений він був у синю шинель з чорним шовковим шарфом не шиї.
 Дивно, що так одягнена людина відправилась у таку подорож.
Ще більш дивним є те, що ми з вами до цих пір робимо щось подібне. Хіба доля експедиції Франкліна не достатньо сильне попередження? Ми часто поводимо себе так, ніби наше життя це якась бездумна весела прогулянка. У нас мало палива, але багато розваг. Ми більше переймаємося зухвалим виглядом, ніж власною безпекою. Ми не достатньо переймаємося розробкою маршруту власного життя, зате хочемо бути впевнені, що на борту достатньо порцеляни та срібла.
 Тому коли настають морози, то ми ковзаємо по льоду в черевиках з тонкою підошвою, із срібними ложками у руках та подарунковими нардами під 60 пахвою. Часто буває так, що ми не готові протистояти життєвим спокусам, хоча нас багато разів попереджали про них.
Мабуть морякам експедиції Франкліна було дуже страшно опинитися в льодяному полоні. Який жах: шукати їжу, а знаходити срібло, шукати тепле пальто, а наштовхнутися на парадну уніформу, потребувати тепла, а отримати книжки і нарди.
Як ви думаєте, поміняли би вони все це хоча б на маленьку надію повернутися додому?
До речі, а якими приготуваннями до експедиції зайнятий ти? На що ти будеш покладатися у своєму житті? На оманливу рекламу чи на здоровий глузд?
Сергійко і реклама
Дивились чіпси на Сергійка з реклами -             
підсмажені, з рум'яними боками.
Хотілось бігти і одразу купувати,
та навіть дозволу у мами не спитати.
В рекламідружно чіпсами хрумтіли,
хвалили, насолоджуючись їли.
Із шинкою та сиром, із грибами 
просили: «З'їж їх, не запитуй в мами!».
Але Сергійко впевнено тримався
і на спокуси чіпсів не піддався. 
Засвоїв, що навчають не реклами,
а в школі та поради тата й мами

 Додатки.  Хвороби сучасної цивілізації
Ігрова комп'ютерна залежність, або ігроманія-форма залежності, яка проявляється через нав'язливе захоплення комп'ютерними іграми і відеоіграми. Особливо швидко залежність формується у випадках, коли за допомогою гри людина намагається вирішувати свої психологічні проблеми і завдання.
Причини:
·        Брак реального якісного спілкування;
·        відсутність яскравих цікавих моментів у житті;
·        несформована психіка;
·        соціальні страхи, фобії;
·        конфлікти, розлад всередині сім'ї;
·        шанс відходу від реальних життєвих проблем.
Симптоми:
·        Небажання відволіктися від комп'ютерної гри;
·        роздратування при вимушеному відверненні від гри;
·        ейфорія або просто добре самопочуття, перебуваючи за комп'ютером і граючи в гру;
·        нездатність запланувати закінчення сеансу гри і час, проведений за комп'ютером;
·        забування про домашніх і робочих обов'язках, навчанні, домовленостях, запланованих зустрічах в ході гри на комп'ютері;
·        нехтування сном, гігієною, здоров'ям, на користь проведення якомога більшої кількості часу в грі;
·        відмова від нормальних прийомів їжі, перевага механічного «поглинання» нерегулярною, одноманітною їжі перед комп'ютером;
·        головні болі;
·        порушення травлення внаслідок нерегулярного і неправильного харчування;
·        проблеми з поставою;
·        тунельний синдром - ураження нервових стовбурів в області зап'ястя; виникає через незручні умови роботи з мишкою і клавіатурою та тривалого перенапруження м'язів;
·        нехтування особистою гігієною і пов'язані з цим проблеми.
Режим          доступу:   https://www.youtube.com/watch?time_continue=6&v=NfPIjr82pCw
Астенопія або синдром втоми очей– ослаблення зору, що виникає під час зорової роботи , особливо якщо спостережуваний об'єкт знаходиться на дуже малій відстані від ока.
Причини:
·        Читання великої кількості літератури;
·        перебування довгий час  за комп'ютером;
·        неправильне освітлення робочого місця;
·        неправильне положення тіла під час роботи;
·        виконання роботи з дрібними деталями.
Симптоми:
·      Відчуття важкості і втоми в очах;
·      головний біль та біль в очах;
·      спотворення величини і форми спостережуваних об'єктів;
·      запалення очей і сльозотеча;
·       розпливчастість і роздвоєння зображення;
·      пелена перед очима.
Заходи необхідні для попередження астенопії?
1.      Відстань від книги до очей – не менше 35 см
2.      Перебувати за комп’ютером 1-1,5 год, при цьому робити перерви
3.      Робити гімнастику для очей
4.      Відстань до монітора – відстань витягнутої руки
5.      Правильне освітлення робочого місця
6.      Правильно сидіти під час роботи за комп’ютером
7.      При виконанні роботи з дрібними деталями використовувати лупу)

Ожиріння - відкладення жиру, збільшеннямаситіла за рахунокжировоїтканини. 
Причини:
·        Порушення рівноваги між прийнятою їжею і витраченої енергією;
·        малорухливий спосіб життя;
·        вживання газованих солодких напоїв;
·        їжа, багата вуглеводами;
·        порушення харчування;
·        схильність до стресів;
·        недосипання.
Симптоми:
·      Надлишок загальної маси тіла;
·      зміни з боку серцево-судинної системи(тахікардія, підвищення артеріального тискуатеросклерозу, ішемічної хвороби серця);
·      зміни з боку легень (дихальна недостатність);
·      зміни з боку органів травлення(збільшена печінка, холецистит, панкреатит);
·       болі в попереку;
·       артроз колінних і гомілковостопних суглобів;
·       розвиток цукрового діабету.
Усі ми знаємо, що для збереження здоров’я потрібно вживати тільки якісну їжу. Та, нажаль, не завжди можемо оцінити якість продуктів харчування. Нерідко у продуктах харчування виробники використовують крохмаль там, де його не повинно бути. Якщо вживати крохмаль постійно і у великих кількостях, то він може призвести до таких наслідків:(
·        Підвищення рівня інсуліна;
·        розвиток атеросклерозу;
·        порушення гормонального балансу;
·        ризик захворювання шлунку та підшлункової залози;
розвиток онкологічних захворювань.

Цікаві досліди
1.      Виявлення крохмалю у картоплині за допомогою йода
На розрізаній навпіл картоплині за допомогою5% розчину йоду потрібно нанести дві смужки,зачекати декілька секунд до видимих змін.Наносимоконтрольну смужку для порівняння  та робимо висновок, що смужки змінили свій колір через наявність у картоплині крохмалю.
2.      Визначення крохмалю у сметані, йогурті, ковбасі
Для проведення такого досліду необхідно взяти по декілька зразків йогурту, сметани та ковбасних виробів різних виробників та різної цінової категорії. На кожен зразок за допомогою піпетки наноситься одна крапля 5% розчину йоду. Через декілька секунд за видимими ознаками зміни кольору йоду можна зробити висновки про наявність або відсутність крохмалю у зразках продуктів харчування.
3.      Вплив Кока Коли на емаль яйця
За місяць до проведення уроку звичайне куряче яйце було розміщене  у прозорій  банці,  залитеКока Колою та щільно закрите кришкою. Після місяця перебування в таких умовах яйце значно змінило свій колір та міцність шкаралупи. Отже, учні роблять висновок,що Кока Кола може змінювати колір наших зубів та впливати на їх міцність.
Алкоголізм- захворювання, щовиникає при систематичному зловживанніалкогольних напоїв.
Причини частого вживання алкоголю:
·        конфлікти з рідними;
·        незадовільнийрівеньжиття;
·        нездатністьреалізувати себе в житті;
·        спосіб відчути внутрішній комфорт, сміливість;
·        переборотисором'язливість.
Симптоми:
·      Провали в пам'яті;
·      незадоволення в тверезомустані;
·      постійні думки про спиртне;
·       ускладнення при роботі печінки та підшлункової залози;
·      втрата здатності до розумової роботи;
·      порушення координації, мови;
·      тремор пальців,
·      порушення сну та прийомів їжі;
·      емоційна нестійкість;
·      деградація особистості.
Режим доступу:  https://www.youtube.com/watch?v=qJ9LS1_k7B4
Дослід:
Згортання білка під дією етанолу
Людина – істота, в організмі якої є велика кількість білків (мозок, м’язи, кістки). Білок курячого яйця ідентичний людському білку. Тому для проведення досліду необхідно взяти білок одного курячого яйця. Додаємо до нього етиловий спирт та спостерігаємо за швидким згортанням білку. Аналогічний вплив етиловий спирт має на білки організму людини.
Гіподінамія
Термін «гіподинамія» з'явився з грецької мови. Провести його можна як знижена рухливість, що дуже часто буває при обмеженні рухової активності. Рухова активність, розмірений спосіб життя і раціональне харчування надзвичайно важливі в профілактиці захворювань в усі періоди життя людини. Постійна фізична активність необхідна для профілактики передчасного старіння, попередження хвороб і продовження життя людини. 
Ще в давні часи лікарі рекомендували комплекс фізичних вправ для збереження здоров'я і продовження активного життя. Так, Гіппократ, який прожив 104 роки, активно рекомендував заняття фізкультурою, прогулянки, загартовування водою і сонцем. Відомийлікар середньовіччя Авіценна писав, що "людина, яка помірно займається фізичними вправами, не потребує лікування".
Відомо, що помірні фізичні навантаження суприяють здоров'ю, вони покращують самопочуття, знижують артеріальний тиск і масу тіла, зміцнюють серцевий м'яз, підвищують адаптаційні (пристосувальні) можливості серцево-судинної і нервової систем. 
Найбільш доступним видом фізичних вправ є ходьба. Встановлено, що в осіб, які щодня ходять більше 1 години на день, в порівнянні з тими, хто прогулянкам воліє поїздку в транспорті, ішемічна хвороба зустрічається в 5 разів рідше.
Без необхідної роботи м'язи людини починають слабшати, а потім і зовсім атрофуються. Зменшуються сила і витривалість, порушуються важливі нервово- рефлекторні зв'язки, що призводить до розвитку таких станів, як вегетосудинна дистонія, депресія.
Прояви гіподинамії можуть бути різними. Однак тут теж є свої, певні симптоми, які характерні саме для цього стану людини.                                             Серед них найпоширенішими є:
1. Млявість.
2. Денна
постійна сонливість.
3. Нездужання, яке не пов'язане з грипом, ГРЗ або ГРВІ.
4. Небажання
приймати їжу.                                                                                                    5. Зниження працездатності.
6. Труднощі
із засипанням ночами.
Якщо у вас присутні йхоча б один з вище перерахованих симптомів, то вам варто обов'язково переглянути свій спосіб життя. Наприклад, почати займатися спортом - записатися в басейн, почати відвідувати фітнес-клуби, тренажерні зали, завести собі собаку, яку потрібно вигулювати.
Діабет
Чисельність випадків захворювання на цукровий діабет стрімко зростає. Сьогодні, за різними даними, діабетом хворієвід 3,5 до 6,2% населення земної кулі. Вважається, що на кожного вперше виявленого хворого припадає 2-3 невиявлених, у яких хвороба має безсимптомний перебіг. У науковий вжиток уже увійшов термін «епідемія цукрового  діабету».
Важливе й інше. Давно помічено, а сьогодні доведено глибинний зв’язок між найпоширенішими формами діабету та гіпертонії.
Цукровий діабет – це порушення обміну речовин, яке що найперше проявляється підвищенням концентрації глюкози в крові.
Позаяк ключовою ланкою розвитку діабету є проблема з інсуліном – гормоном, який виробляє підшлункова залоза
До недавнього часу вважалося, що попередити цукровий діабет неможливо. Однак, наука не стоїть на місці, і церадує. Розробляються все нові й ефективні методи профілактики цього захворювання. Для початку з’ясуємо причини виникнення цього захворювання.
1) Надмірна
масса тіла, ожиріння.
2) Недостатня
фізична активність (гіподинамія), яка збільшує ожиріння.
3) Споживання
великої кількості тваринних жирів і вуглеводів легкозасвоюваних.
4) Наявність
діабету у родичів.
Звідси логічно випливають принципи профілактики цукрового діабету:
А) Дієта. Раціон
людини з підвищеною массою тіла має включати в себе страви з овочів і фруктів з низьким вмістом глюкози (виключаються банани, виноград, родзинки, з овочів - картопля). Рекомендуються страви з капусти, кольоровий або білоголової, моркви, кабачків, огірків, помідорів, буряка, редиски, зеленої квасолі, брукви, болгарського перцю, баклажанів, салату, яблук, ягід, цитрусів. Чай, відвари трав, компоти, неміцнийкави - як напоїв.
З білкових страв виключіть м’ясо жирних сортів, шкіру і жир м’яса птахів, смажені страви. Вживайте рибу, нежирні сорти м’яса, морепродукти в відварному, тушкованому, запеченному вигляді. Масло також краще вживати рослинне, але  небагато (бо воно так само калорійне, як тваринний жир).
Строго обмежується
споживання хліба, макаронних виробів, круп, картоплі, жирних продуктів (особливо вершкове масло), солодощів, гострих, пряних і копчених страв.
Б) посильні фізичні навантаження. Людині середнього та старшого віку не варто ставити над собою експериментів у вигляді інтенсивного фізичного навантаження. Цілком достатньо щоденної пішої прогулянки або плавання в своє задоволення.
В) Нормалізація психоемоційного стану. У цьому питанні головний Ваш помічник - це Ви самі.
Використані джерела
1.   Алкоголізм і його наслідки [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://otherreferats.allbest.ru/life/00158002_0.html
2.   Дитина – вище творіння Природи і Космосу і несе в собі їхні риси – могутність і безмежність. Збережімо їх [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://bibl.com.ua/sport/28926/index.html
3.   Ігроманія: як лікувати, симптоми ігроманії[Електронний ресурс]. – Режим доступу:http://babyukr.ru/rizne/14427-igromanija-jak-likuvati-simptomi-igromanii.html
4.   Інтернет та комп'ютерно-ігрова залежність у підлітків та юнацтва[Електронний ресурс]. – Режим доступу:https://knowledge.allbest.ru/psychology/3c0b65635a3ac69a4d53b88521206c27_0.html
5.   Ментальна карта як спосіб візуалізації мислення[Електронний ресурс]. – Режим доступу:http://faqukr.ru/mistectvo-ta-rozvagi/98553-mentalna-karta-jak-sposib-vizualizacii-mislennja.html
6.   Ожиріння - симптоми, види, форми ожиріння, стадії, основні прояви, діагностика, лікування ожиріння[Електронний ресурс]. – Режим доступу:http://emed.org.ua/endokrinologija/3773-ozhirinnja-simptomi-vidi-formi-ozhirinnja-stadii
7.   Складання ментальних карт[Електронний ресурс]. – Режим доступу:https://www.ar25.org/article/skladannya-mentalnyh-kart.html
8.   Спитати лікаря[Електронний ресурс]. – Режим доступу:https://www.centrmed.com/questions/library/detail.php?ID=13733



Немає коментарів:

Дописати коментар